22. MDAG: KRÓL MACIUŚ PIERWSZY + spotkanie z twórczyniami - wszystkie bilety
17.05 | SOBOTA | 17.45 | „KRÓL MACIUŚ PIERWSZY” + spotkanie z twórczyniamiO tym, jak nie stracić dziecięcej radości odkrywania świata, porozmawiamy z twórczyniami inspirowanego powieścią Janusza Korczaka dokumentu: reżyserką Jaśminą Wójcik i montażystką Anną Garncarczyk.-Świat sióstr Zoi i Lei jest zbudowany ze wspólnych zabaw, odkryć i rozmów oraz codziennych starć i kłótni. Początkowo bliźniaczo podobne do siebie dziewczynki łączy niesamowita więź i siostrzeństwo, ale
Organizator
Kino Światowid - FESTIWAL 3 Maja 7 40-096 KatowiceDane kontaktowe
3 Maja 7
40-096 Katowice
Opis wydarzenia:
17.05 | SOBOTA | 17.45 | „KRÓL MACIUŚ PIERWSZY” + spotkanie z twórczyniamiO tym, jak nie stracić dziecięcej radości odkrywania świata, porozmawiamy z twórczyniami inspirowanego powieścią Janusza Korczaka dokumentu: reżyserką Jaśminą Wójcik i montażystką Anną Garncarczyk.
-
Świat sióstr Zoi i Lei jest zbudowany ze wspólnych zabaw, odkryć i rozmów oraz codziennych starć i kłótni. Początkowo bliźniaczo podobne do siebie dziewczynki łączy niesamowita więź i siostrzeństwo, ale z czasem starsza z nich (Zoja) zaczyna dorastać, oddalając się od młodszej. Nie chce już bawić się w piasku i moczyć w rzece, zamyka się w świecie książek, a czas wolny chętniej spędza z rówieśniczkami niż z siostrą. Obie scala jednak strach przed dorosłością, która jawi im się jako zagrożenie. To właśnie dorośli niszczą ich świat, obojętnie przyglądając się katastrofie ekologicznej i rozniecając kolejne wojny. Film ukazuje rzeczywistość, której nie skrępowały jeszcze hierarchie i ograniczenia dorosłych. To kontemplacyjna podróż po świecie bohaterek, w którym przewodniczką jest ciekawość, a jej narzędziami – zmysły i uczucia. W tle wybrzmiewają współczesne kryzysy: wojna, pandemia, katastrofa klimatyczna. Film stawia wiele pytań. Czy możemy jasno określić, kiedy kończy się dzieciństwo a zaczyna dorosłość? Czy dorośli pamiętają, jak to jest być dzieckiem? Czy wraz z dorosłością nie tracimy bezpowrotnie pewnej formy wrażliwości? A co najważniejsze – czego mogą nauczyć nas dzieci, jeśli wsłuchamy się w ich słowa? Film Jaśminy Wójcik („Symfonia Fabryki Ursus”, 2018) inspirowany jest powieścią Janusza Korczaka o tym samym tytule. Ponad 100 lat od wydania nie traci ona na aktualności i wyjątkowo mocno rezonuje dziś z otaczającą nas rzeczywistością – pełną napięć i niepewności, zwłaszcza z perspektywy młodych osób u progu dorosłości.
The film is the journey of two sisters. We meet Zoya and Lea in an online pandemic lesson. We observe their world of play and worries. A childhood that blossoms with the escape from the city into nature. However, from the adult world comes the inevitable - war. The sisters separate, the film becomes a coming-of-age story. Will they be able to find paths to themselves and their own relationship again?
Inne wydarzenia